Słabe zdrowie jamy ustnej w okresie prenatalnym ma znaczący wpływ na niemowlęta

image

Słabe zdrowie jamy ustnej matki może znacząco wpłynąć na zdrowie niemowląt, stwierdza badanie przeprowadzone na University of North Carolina at Chapel Hill. Badanie wskazuje również, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie zapewniają odpowiedniego poradnictwa w zakresie zdrowia jamy ustnej kobietom w ciąży.

Dr Gentry Byrd i dr Rocio Quinonez z UNC-Chapel Hill School of Dentistry są współautorami pracy, opublikowanej w Maternal and Child Health Journal w dniu 17 marca, która bada prenatalne doradztwo w zakresie zdrowia jamy ustnej przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to pierwsze badanie, aby zapewnić krajowe szacunki i predyktory ich prenatalnej ustnej poradnictwa zdrowotnego. W badaniu wykorzystano dane z ankiety 2013 Survey of Primary Care Physicians on Oral Health przeprowadzonej przez United States Department of Health and Human Services' (U.S. HHS) Office of Women's Health.


Ankietowano ponad 350 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w całym kraju, którzy leczą kobiety w ciąży. Autorzy badania stwierdzili, że chociaż wielu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zajmowało się kwestią zdrowia jamy ustnej w okresie prenatalnym w formie poradnictwa i zgadzało się, że profilaktyczna opieka stomatologiczna jest bardzo ważna, tylko 45 procent respondentów czuło się przygotowanych do rozpoznawania problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej i udzielania porad ciężarnym pacjentkom na temat znaczenia zdrowia jamy ustnej.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie są odpowiednio przygotowani do udzielania kobietom w ciąży porad w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Przy ponad połowie ankietowanych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy twierdzą, że czują się nieprzygotowani do zajmowania się kwestiami zdrowia jamy ustnej u ciężarnych pacjentek, badanie to ilustruje rozdźwięk pomiędzy wytycznymi praktyki w zakresie zdrowia jamy ustnej w okresie prenatalnym a przygotowaniem kadry lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

"Kobiety w ciąży pozostają populacją pacjentów, która nie jest objęta opieką medyczną, nawet po tym, jak dentyści z American Dental Association (ADA) oraz lekarze z American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) zebrali się na poziomie krajowym, aby opracować wspólne wytyczne dla lekarzy i stomatologów, które szczegółowo opisują bezpieczeństwo leczenia stomatologicznego we wszystkich trymestrach ciąży" - powiedział Byrd.

Wcześniejsze badania sugerują, że istnieje zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu wśród kobiet w ciąży z chorobami przyzębia. Wiemy również, że matki z nieleczonymi ubytkami i próchnicą zębów mają dzieci, u których prawdopodobieństwo wystąpienia ubytków i próchnicy zębów jest dwukrotnie większe. Chociaż istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju chorób, dobry stan zdrowia jamy ustnej i praktyki żywieniowe matek mogą być wzorowane na ich dzieciach.

zęby

Wyniki badania Byrd i Quinonez są obiecujące. 69 procent lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej uznało swoją rolę w zakresie zdrowia jamy ustnej oraz to, że powinni oni być w stanie zidentyfikować problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej u dorosłych pacjentów. Badania autorów potwierdziły również wyniki niedawnego ogólnokrajowego badania, które wykazało ogólny brak szkoleń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia jamy ustnej. Autorzy stwierdzili, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy uczestniczyli w ustawicznym kształceniu w zakresie zdrowia jamy ustnej, mieli większe prawdopodobieństwo udzielania porad kobietom w ciąży w zakresie zdrowia jamy ustnej niż ci, którzy tego nie robili, co sugeruje, że ustawiczne kształcenie w zakresie zdrowia jamy ustnej jest kluczowym elementem poprawy opieki prenatalnej.

Badania te ilustrują rosnące znaczenie współpracy międzybranżowej pomiędzy zawodami związanymi z ochroną zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia jamy ustnej. W ciągu ostatniej dekady w programach nauczania szkół medycznych coraz częściej pojawiają się treści dotyczące zdrowia jamy ustnej. Na przykład Smiles for Life, krajowy program nauczania w zakresie zdrowia jamy ustnej, został opracowany w celu ułatwienia włączenia zagadnień zdrowia jamy ustnej do szkolenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Quinonez i dr Kim Boggess opracowali program Prenatal Oral Health Program (pOHP), będący efektem współpracy wydziału stomatologii dziecięcej UNC-Chapel Hill School of Dentistry oraz wydziału położnictwa i ginekologii UNC-Chapel Hill School of Medicine, którego celem jest szkolenie studentów medycyny i stomatologii w zakresie ułatwiania świadczenia podstawowych usług stomatologicznych kobietom w ciąży. Celem programu jest poprawa zdrowia każdej kobiety, płodu i dziecka poprzez edukację i zapewnienie zasobów dla dostawców.

"Podczas ciąży, niektóre kobiety mogą kwalifikować się do objęcia ubezpieczeniem na opiekę stomatologiczną, której w innym przypadku nie mogłyby uzyskać," powiedział Byrd. "Jest to odpowiedni czas dla lekarzy i dentystów, aby współpracować w zapewnieniu pacjentom w ciąży dentystycznego domu".

Autorzy odnoszą się do obszarów przyszłych badań, takich jak jakość poradnictwa w zakresie zdrowia jamy ustnej udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy, a także barier w adresowaniu prenatalnego zdrowia jamy ustnej. Nowe badania z wykorzystaniem ich ustaleń mogą być wykonane, aby pomóc w rozwoju strategii promowania praktyki opartej na dowodach, z większą ilością pracy potrzebnej do zapewnienia sprawiedliwej i wysokiej jakości opieki prenatalnej.