Choroby dziąseł - Dzieci chore na cukrzycę wcześniej niż przewidywano

image

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia odkryli, że śmiertelny wpływ cukrzycy może dotknąć dziąsła znacznie wcześniej niż przewidywano. Naukowcy z Mailman School of Public Health i Naomi Berrie Diabetes Center również współpracowali przy tym badaniu, które pojawia się w lutowym wydaniu magazynu Diabetes Care.

"Nasze badania pokazują, że programy zapobiegania i leczenia chorób przyzębia powinny być uważane za standard opieki nad młodymi pacjentami z cukrzycą", powiedział Ira B. Lamster, D.D.S., M.M.Sc., dziekan Kolegium Medycyny Stomatologicznej i wiodący badacze tego badania. Robin Goland, M.D., współdyrektor Centrum Cukrzycy Naomi Berrie powiedział, że poprzednie badania ustanowiły związek między cukrzycą i chorobą dziąseł, ale to było uważane za występowanie w zaawansowanym wieku, "Inne badania wykazały, że pacjenci z cukrzycą są znacznie mniej prawdopodobne niż ci bez cukrzycy, aby zobaczyć dentysty w ciągu ostatniego roku. Wynikało to z postrzeganego braku potrzeby, więc oczywiste jest, że lekarze i dentyści oraz ich pacjenci cierpiący na cukrzycę uczą się, że muszą zwrócić szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej" - powiedział Goland. W obecnym badaniu monitorowano 182 dzieci i młodzież chore na cukrzycę w wieku od 6 do 18 lat i wykorzystano 160 dzieci bez cukrzycy jako grupę kontrolną. Stwierdzono, że dzieci z cukrzycą miały znacznie więcej płytki nazębnej i stanów zapalnych dziąseł niż dzieci bez cukrzycy. Wczesne objawy zaawansowanej choroby przyzębia stwierdzono u 60 procent dzieci chorych na cukrzycę w wieku od 6 do 11 lat.

Nieleczona choroba przyzębia postępuje do zapalenia przyzębia, co może prowadzić do wczesnej utraty zębów. Badanie postępuje i docelowo ma na celu zbadanie 700 dzieci. "Niezwykle interesujące będzie zobaczenie wyników całej kohorty i dalsze badanie, czy określone czynniki związane z cukrzycą są związane z wczesnym rozwojem chorób przyzębia" powiedziała Evanthia Lalla, D.D.S., M.S., profesor nadzwyczajny stomatologii w Kolegium Medycyny Stomatologicznej i główny autor badania.