Badanie wskazuje na niski status społeczno-ekonomiczny powiązany ze złym stanem zdrowia zębów

image

Artykuł pojawiający się w American Journal of Public Health mówi, że grupy o niskich dochodach i osoby z niskim wykształceniem są bardziej podatne na poważne choroby zębów. Do tych wniosków doszliśmy po przeanalizowaniu danych z 15 000 osób mieszkających w Północnej Karolinie, Mississippi, Minnesocie i Marylandzie.

Badacze twierdzą, że dochód danej osoby był ściśle związany z poziomem chorób dziąseł lub krwawiących dziąseł oraz że osoba o niskich dochodach najprawdopodobniej cierpiała na poważne zapalenie przyzębia. To ostatecznie prowadzi do utraty zębów, warunek, który był powszechny wśród młodszych grup wiekowych, jak również. Ustalenia te pozostały niezmienne nawet po dostosowaniu poziomu dochodów w wieku, płci i okolicy. Stwierdzono, że osoby mieszkające w mniej uprzywilejowanych dzielnicach mają dwa razy więcej problemów z zębami niż ich zamożni koledzy. Autorzy twierdzą, że potrzeba więcej badań, aby przyjrzeć się wpływowi statusu ekonomicznego na zdrowie zębów jednostki.

Źródło: "Wady społeczno-gospodarcze i choroby przyzębia. The Dental Atherosclerosis Risk in Communities Study" z "The American Journal of Public Health".