Nowy system przesiewowy do wczesnego wykrywania próchnicy zębów u maluchów

image

Nowy system badań przesiewowych łączący fotografię cyfrową z Internetem okazał się prostą, opłacalną metodą badań przesiewowych pod kątem powszechnej choroby jamy ustnej wieku dziecięcego, która w przeważającej mierze nęka maluchy z amerykańskich śródmieść.

Próchnica wczesnodziecięca (ECC), bardziej powszechnie nazywana próchnicą butelkową, wynika z długotrwałego narażenia na działanie słodzonych soków, co można zaobserwować u maluchów śpiących z butelką, co skutkuje rozległą próchnicą zębów. Choroba ta jest często przeoczana przez rodziców do czasu, gdy dziecko skarży się na silny ból, a zanim podjęta zostanie interwencja, stan ten postępuje do tego stopnia, że jedyną opcją pozostaje usunięcie spróchniałego zęba pod narkozą. Nowy system badań przesiewowych został opracowany, aby pomóc we wczesnej interwencji, zanim problemy staną się poważne.


Specjalnie wyposażony aparat cyfrowy jest używany do robienia zdjęć zębów dzieci przez asystenta opieki zdrowotnej w Centrum Opieki nad Dziećmi. Zdjęcia są następnie przesyłane drogą elektroniczną przez miasto do stomatologów dziecięcych, którzy przeglądają pliki w partiach, identyfikując te maluchy z ECC. Dentyści wierzą, że ten nowy system badań przesiewowych jest pierwszym tego typu i utoruje drogę do wcześniejszej identyfikacji ubytków, zanim staną się one bolesnym problemem dla młodych maluchów - i kosztownym dla państw w całym kraju, które płacą rachunek za Medicaid. Szacunki w społeczności Rochester sam umieścić leczenia ECC na 1 milion dolarów rocznie, rachunek podniósł prawie wyłącznie przez Medicaid.

W ostatnim badaniu opublikowanym w czerwcowym wydaniu Journal of Telemedicine & Telecare, University of Rochester Medical Center dentyści udokumentowali, jak nowy system pokazał, że prawie 40 procent z 162 maluchów cierpiało z powodu próchnicy zębów butelki dla niemowląt. Większość z nich miała średnio około dwóch ubytków, ale jedno dziecko miało aż 20 spróchniałych zębów.

"Zidentyfikowaliśmy bardzo prostą, opłacalną metodę badania przesiewowego tej powszechnej choroby dziecięcej, zanim stanie się ona znacznie większym problemem", powiedziała Dorota Kopycka-Kedzierawski, D.D.S., adiunkt stomatologii na University of Rochester Medical Center i autorka badania. "Wyłapując ECC na najwcześniejszym etapie, skutecznie oszczędzimy pacjentom i rodzicom bólu zębów i serca, zmniejszymy wykorzystanie usług pogotowia ratunkowego i zwiększymy wykorzystanie dentystów przez tę niezadłużoną populację".
dziecko

Zazwyczaj spotykana u dzieci w wieku do pięciu lat, praktyka kładzenia dziecka do łóżka z butelką, którą dziecko może ssać godzinami, jest główną przyczyną ECC. Słodki płyn spływa po górnych przednich zębach dziecka i rozpuszcza szkliwo, powodując próchnicę, która może prowadzić do infekcji i ubytków. ECC jest powszechne w społecznościach mniejszościowych, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest rzadkością. Krajowe szacunki mówią o 25 procentach dzieci mniejszości w wieku 1-5 lat cierpiących na tę bolesną i często szpecącą przypadłość.

Jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta, edukacja rodziców, leczenie fluorem i uszczelniacze mogą spowolnić proces próchnicy, pozwalając na naturalne wypadanie zębów w miarę starzenia się dziecka. Jednak gdy choroba postępuje bez kontroli, jedynym wyborem jest leczenie inwazyjne, w tym sedacja i usunięcie zęba.

Jednym z kluczy do rozwiązania problemu tej choroby jamy ustnej jest opracowanie opłacalnego procesu badań przesiewowych, jednak dentyści od dawna zmagają się z problemem znalezienia punktu równowagi, w którym program badań przesiewowych na dużą skalę byłby skuteczny bez generowania niebotycznych kosztów pracy.

"Niestety, próchnica we wczesnym dzieciństwie występuje u dzieci, które nie są jeszcze pod opieką stomatologów, więc nie istnieje system opieki, do którego moglibyśmy po prostu wprowadzić badania przesiewowe" - mówi Kopycka-Kedzierawski. "Kiedy zobaczyliśmy sukces, jaki odniosła sieć telemedyczna Health-e-Access w Rochester, wiedzieliśmy, że mamy potencjał na bardzo opłacalne i skuteczne rozwiązanie.

Health-e-Access jest jedną z największych w kraju sieci telemedycyny, wykorzystującą dostosowane do potrzeb komputery i inny sprzęt medyczny do łączenia chorych dzieci w centrach opieki nad dziećmi i szkołach z ich lekarzami w celu ułatwienia wirtualnych wizyt lekarskich. Naukowcy wykorzystali tę infrastrukturę do przeprowadzenia programu pilotażowego, w którym asystenci Health-e-Access wykonali cyfrowe zdjęcia ust dzieci. Te cyfrowe pliki były następnie elektronicznie dostarczane do Eastman Dental Center, gdzie były przeglądane przez stomatologów dziecięcych.

Projekt pilotażowy dowiódł dwóch ważnych rzeczy. Po pierwsze, asystentki w centrum opieki nad dziećmi mogły zostać przeszkolone do robienia dokładnych zdjęć zębów, a po drugie, zdjęcia były wystarczająco wyraźne, aby zdiagnozować ECC. W rzeczywistości, zdjęcia były lepsze niż "wystarczająco wyraźne".

"Jakość zdjęć była taka, że mogliśmy zauważyć próchnicę, która nie była widoczna dla ludzkiego oka" - powiedział Kopycka-Kedzierawski. "I, mogliśmy użyć zdjęć, aby pomóc edukować rodziców na temat choroby, a w niektórych przypadkach, delikatnie zachęcić ich do poszukiwania opieki dentysty".

Wyniki te pomogły utorować falę dla większego programu badań przesiewowych, który jest tematem artykułu opublikowanego w Journal of Telemedicine & Telecare. W sumie przebadano 162 dzieci w wieku od 1 do 5 lat w sześciu centrach opieki nad dziećmi w centrum Rochester, z których prawie 40 procent wykazało, że ma ECC. Po zidentyfikowaniu, rodzice otrzymali list ostrzegający ich o chorobie jamy ustnej dziecka i otrzymali skierowanie, aby problem mógł być leczony.

Trzy miesiące później, wszystkie dzieci zostały ponownie przebadane, aby ustalić, ile z nich rzeczywiście widziało dentystę w celu skorygowania problemu. Około 25 procent dzieci rzeczywiście skorzystało z usług dentystycznych, choć wielkość próby w tym badaniu jest zbyt mała, aby wyciągać uogólnione wnioski. Teraz badacze koncentrują się na znalezieniu dotacji, które pomogą wesprzeć działania następcze, tak aby wszystkie maluchy zidentyfikowane z ECC otrzymały bardzo potrzebną opiekę stomatologiczną.