Sok żurawinowy, aby zapobiec próchnicy zębów

image

Czy wiesz, że sok żurawinowy ma właściwości antybakteryjne? Teraz okazało się z najnowszych badań, że może zawierać pewne związki, które mogą pomóc zachować zdrowie zębów poprzez zapobieganie ubytkom w zębach.

Powyższe odkrycie przypisuje się naukowcom z University of Rochester Medical Center. Uważa się, że sok żurawinowy działa podobnie jak powłoka teflonowa, powszechnie stosowana w nieprzywierających naczyniach kuchennych. To z kolei zapewnia wrogie środowisko dla mocowania i wzrostu bakterii, które powodują ubytki w zębach.

żurawina
Mikroorganizm Streptococcus mutans, przylega do powierzchni zębów, po czym powoduje ubytki poprzez wydzielanie kwasów, które są odpowiedzialne za próchnicę. Różne formy cukru spożywane przez człowieka stanowią wsparcie i pożywienie dla bakterii.

Wiadomo już, że sok żurawinowy zapewnia pewną ochronę przed infekcjami pęcherza moczowego poprzez zapobieganie przyleganiu bakterii do ściany pęcherza. Ten sam efekt może być wytrącony w przypadku powyższego odkrycia, jak również.

Ponadto stwierdzono, że sok ma również właściwości niszczące płytkę nazębną, poprzez hamowanie tworzenia glukanu, podstawowego budulca w tworzeniu płytki nazębnej. Bakterie wykorzystują pewne enzymy zwane glukozylotransferazami do budowy płytki nazębnej. Po jej wytworzeniu, bakterie łatwiej namnażają się spożywając cukier, a następnie wydzielają kwaśną wydzielinę. Sok żurawinowy również nie pozwala na wykorzystanie enzymów i stanowi zagrożenie dla kolonizacji bakterii.

Jeśli prawdopodobnie myślisz, że pośpiech do najbliższego domu towarowego, aby uzyskać sok żurawinowy pomoże zapobiec próchnicy zębów, to nie. Substancje słodzące dodane do soku będą tylko pogłębiać tworzenie się ubytków. W tej chwili wiadomo tylko, że coś w soku żurawinowym może pomóc w próchnicy zębów. Naukowcy nie zidentyfikowali jeszcze dokładnej substancji chemicznej, która zapewnia ochronę przed próchnicą.

Kolejnym celem badaczy jest wyizolowanie środka ochronnego z soku żurawinowego i włączenie go do dostępnych na rynku past do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej. Jeśli przedsięwzięcie okaże się sukcesem, miliony ludzi na całym świecie będą miały znaczną poprawę w ich stanie zdrowia jamy ustnej.