Niezdrowe dziąsła zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu

image

Choroba dziąseł może zrobić więcej niż tylko wpływać na dziąsła. Może ona zwiększyć ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia i przedwczesnego porodu. Poniżej przedstawiamy wnioski z konferencji na temat chorób przyzębia, która odbyła się w Nowym Jorku.

Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę na gromadzące się dowody dotyczące zwiększonego ryzyka poważnych chorób w związku z chorobami dziąseł. Ponadto podkreślili potrzebę współpracy zarówno stomatologów, jak i pracowników służby zdrowia.

Choroby przyzębia są powszechnym problemem zdrowia publicznego, wymagającym ogromnych nakładów środków na ochronę zdrowia. Prawie 80% Amerykanów ma jakąś formę choroby przyzębia (infekcja bakteryjna i zapalenie dziąseł, które otaczają zęby) lub inną. Może być całkowicie wyleczony, jeśli zidentyfikowane na wczesnym etapie i może następnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na inne choroby.

Zapalenie dziąseł jest bardziej powszechne i łagodniejsza forma choroby i jest związane z zapaleniem tkanki otaczającej zęby. Zapalenie przyzębia jest cięższą formą choroby, charakteryzującą się zapaleniem tkanki łącznej, która stanowi podporę dla kości i zębów.

Bakterie, które zakażają jamę ustną, jeśli pozostaną bez opieki, mogą przedostać się do krwiobiegu, powodując zapalenie innych tkanek obecnych w organizmie. Ponadto, mogą one wywołać drastyczną reakcję immunologiczną, która może mieć wpływ na inne części ciała. Jednym z zaskakujących odkryć w tym względzie jest fakt, że słaba higiena jamy ustnej i zły stan zdrowia są związane z przedwczesnym porodem.

Poniższy wniosek został wyciągnięty po rygorystycznym monitorowaniu stanu zdrowia zębów ponad 1000 ciężarnych kobiet. Uczestniczki badania zostały poddane badaniu stomatologicznemu, zarówno we wczesnym okresie ciąży, jak i po porodzie. U 14% z nich udokumentowano poważne lub umiarkowane choroby przyzębia. Ryzyko przedwczesnego porodu było w tej grupie dwukrotnie wyższe w porównaniu z grupą kontrolną o zdrowych dziąsłach.

Ryzyko to było jeszcze większe przy postępującym pogłębianiu się istniejącej infekcji. Takie matki były 2,5 razy bardziej narażone na przedwczesny poród, przed 32 tygodniem ciąży. Mogłoby to mieć katastrofalne skutki dla zdrowia dziecka, prowadząc do jego niepełnosprawności, a nawet śmierci. Obserwacja ta okazała się słuszna nawet po uwzględnieniu innych czynników, takich jak wiek matki, wcześniejsza historia przedwczesnego porodu oraz różnice społeczno-ekonomiczne.

Choroby dziąseł u chorych na cukrzycę mogą komplikować stan kliniczny pacjentów, a nawet przyspieszać utratę kości przyzębia. Może nawet zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Podsumowując, biorąc pod uwagę powyższe wyniki badań, najwyższy czas, aby zdrowie jamy ustnej otrzymało taką wagę, na jaką od dawna zasługuje.