Nowe skomputeryzowane systemy obrazowania pomagają w lepszym planowaniu leczenia stomatologicznego

image

Nowa technologia zwana tomografią komputerową z zastosowaniem wiązki stożkowej (CBCT) staje się coraz bardziej skutecznym narzędziem dla stomatologów do diagnozowania skomplikowanych problemów z jamą ustną.

J. Martin Palomo i Mark Hans z wydziału ortodoncji Case Western Reserve University School of Dental Medicine oraz C.H. Kau i S. Richmond z wydziału zdrowia stomatologicznego i nauk biologicznych University of Wales' College of Medicine opublikowali artykuł w bieżącym wydaniu Journal of Orthodontics, w którym opisują cztery nowe systemy CBCT. "Długo oczekiwane włączenie trzeciego wymiaru do naszych zapisów radiologicznych stało się rzeczywistością". Wciąż jest miejsce na ulepszenia, jednak technologia CBCT wydaje się być tutaj na stałe" - piszą naukowcy w czasopiśmie.

Zalet tych nowych systemów jest wiele, jak donoszą badacze.

* Przede wszystkim ekspozycja na promieniowanie pacjenta wynosi 20 procent konwencjonalnego obrazowania TK, a jednocześnie w ciągu jednej minuty uzyskuje się ostry obraz głowy, zębów i dróg oddechowych.

* System CBCT jest zgodny z wytycznymi wydanymi przez American Dental Association i British Orthodontic Society w zakresie norm dotyczących narażenia na promieniowanie.

* Zdjęcia są trójwymiarowe i dzięki temu pomagają ortodontom wykryć nawet drobne torbiele, a nawet zęby, które są uderzane głęboko w kość, co pomaga im stworzyć realny plan leczenia.

* Ze względu na lepsze obrazowanie dróg oddechowych, kontrolowane są wszelkie istotne warunki, takie jak bezdech senny i powiększone migdałki.

* Te obrazy pomagają również w zarządzaniu rozszczepionymi podniebieniami i ustami, dając lepszy obraz podstawowych struktur.

Autorzy podsumowują, mówiąc: "Przyszłość w obrazowaniu ortodontycznym wydaje się ekscytująca, gdy odkrywamy nowe granice, a paradygmat w stomatologii przesuwa się od punktów orientacyjnych, linii, odległości i kątów do powierzchni, obszarów i objętości. Ortodonci zaczynają doceniać zalety, jakie trzeci wymiar daje w diagnostyce klinicznej, planowaniu leczenia i edukacji pacjentów".