Próchnica zębów spowodowana karmieniem butelkowym

image

Luty zostaje ogłoszony Narodowym Miesiącem Zdrowia Dziecka i koncentruje się na zapobieganiu próchnicy zębów. Pomimo powszechnego stosowania fluorków i projektów fluoryzacji wody w szkołach, przedszkolaki rozwijają ubytki w alarmującym tempie. Należy jednak zaznaczyć, że problem zaczyna się na długo przed osiągnięciem przez dziecko etapu szkolnego.

Gnicie zębów w butelce dla niemowląt i dwulatków dotyka w tych dniach więcej niemowląt i dwulatków niż wcześniej. Nazywany również próchnicą szalejącą, zespół ten jest związany z czasem, przez jaki niemowlę może kłuć się w butelce z mlekiem. To, co faktycznie się dzieje, to fakt, że mleko ma kontakt z zębami przez długi czas, czasami przez całą noc. Nie jest to idealny scenariusz, ponieważ zęby właśnie zaczęły wybuchać do jamy ustnej lub ust.

Sasha jest cherubinką i mądrze wyglądającą 2-latką, dopóki nie otworzy ust. Czarne kikuty tego, co pozostało z jej zębów, dają jej straszny wygląd. To właśnie ta choroba, w której prawie wszystkie zęby z wyjątkiem dolnych przednich zębów ulegają próchnicy, nazywana jest zespołem próchnicy zębów butelki dla niemowląt. Rzeczywiście, pozostawia ona sporo blizn, fizycznych i emocjonalnych, jak dziecko wchodzi we wczesnym dzieciństwie. Ale przestrzeganie pewnych wytycznych może pomóc zapobiec tej chorobie.

Amerykańska Akademia Stomatologii Pediatrycznej zaleca, aby rodzice monitorowali zwyczaje szczotkowania zębów swoich dzieci do 7 roku życia. Niemowlęta powinny być odstawiane od butelki od piersi od wieku 9 miesięcy i zachęcane do picia z kubków. Pozwala to uniknąć całonocnego kontaktu mleka z zębami, co jest pewnym zaproszeniem dla bakterii niszczących zęby. I weź dziecko na regularne kontrole stomatologiczne od 1 roku życia. To uwrażliwi je na znaczenie pielęgnacji zębów od samego początku.