Dobre zdrowie jamy ustnej równa się dobremu zdrowiu dla twojego serca

image

Naukowcy wyciągnęli wnioski, które zachęcają do lepszej pielęgnacji naszych ust, ponieważ ma to również wpływ na nasze serca.

Amerykańscy i brytyjscy naukowcy połączyli wyniki badań, aby wykazać, że leczenie stomatologiczne w określonych warunkach może poprawić przepływ krwi przez tętnice i serce, a tym samym zapobiec zawałom i wylewom serca, które są największymi zabójcami krajów rozwiniętych.

Prace tych naukowców wykazały, że choroby dziąseł lub paradontoza mają bezpośredni wpływ na tętnice. Od dawna wiadomo było, że zapalenie dziąseł jest wynikiem zwężenia tętnic, ale do tej pory nie było na to solidnych dowodów.

W grupie 120 pacjentów z ciężkim zapaleniem przyzębia zastosowano standardowy lub szczególnie intensywny przebieg leczenia, który obejmował usunięcie płytki nazębnej wypełnionej bakteriami oraz usunięcie zębów, które nie były już bezpiecznie zakorzenione w dziąśle. Początkowo funkcje naczyń krwionośnych intensywnie leczonych pacjentów wydawały się pogarszać. Jednak po 60 dniach nastąpiła poprawa w porównaniu z pacjentami poddawanymi leczeniu standardowemu. Po 180 dniach zaobserwowano dwuprocentową różnicę między tymi dwiema grupami. Stwierdzono, że w miarę jak dziąsła pacjenta stawały się zdrowsze, zwiększało się rozszerzenie tętnic w odpowiedzi na przepływ krwi. Mówi główny autor, John Deanfield, z UCL Institute of Child Health, który opublikował wyniki w New England Journal of Medicine: "Po raz pierwszy dokonano bezpośredniego związku między leczeniem chorób dziąseł a poprawą funkcji układu krążenia, co jest istotne dla niektórych z największych zabójców w Wielkiej Brytanii - zawału serca i udaru mózgu". Jednak dokładnie to, jak te dwa warunki są ze sobą powiązane, nie jest jeszcze znane.

Naukowcy uważają, że bakterie, które uszkadzają dziąsła, mogą przedostawać się do krwiobiegu i powodować problemy z tętnicami, albo że bakterie te wywołują niską odpowiedź zapalną w całym organizmie. Istnieje jeszcze jeden powód, aby zachęcać dzieci i dorosłych do szczotkowania zębów i nitkowania zębów, co może zapobiegać chorobom dziąseł i zatrzymywać zawały serca i udary mózgu w zatoce. A jeśli masz infekcję dziąseł, nie ignoruj jej, leczenie jej może pomóc w otwarciu tętnic i zwiększyć przepływ krwi przez nie. Nigdy nie wiadomo, możesz wtedy odpuścić sobie wylew lub atak serca.