Fluor w pastach do zębów zapobiega próchnicy w zębach mlecznych

image

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z UCSF School of Dentistry mówi, że lakier fluorkowy odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy zębów u dzieci. Jak wynika z badania, stosowanie lakieru wraz z poradnictwem dla rodziców w znacznym stopniu przyczyni się do zmniejszenia częstości występowania próchnicy w dzieciństwie.

pasta do zębow
Naukowcy przebadali 376 dzieci, głównie pochodzenia chińskiego i latynoskiego, i podzielili je losowo na trzy grupy. Jedna grupa otrzymywała lakier fluorkowy dwa razy w roku, druga raz w roku, a trzecia wcale. Okazało się, że dzieci, które nie otrzymywały lakieru fluorkowego, miały dwukrotnie większe ryzyko rozwoju próchnicy zębów niż dzieci, które otrzymywały lakier fluorkowy. "Po pierwsze, wyniki przemawiają za stosowaniem lakierów fluorkowych w celu zapobiegania próchnicy zębów u bardzo małych dzieci. Po drugie, wyniki przemawiają za tym, aby rodzice przyprowadzali dzieci na pierwszą wizytę stomatologiczną w wieku 1 lat, kiedy pojawiają się u nich pierwsze zęby" - powiedziała główna autorka badania Jane Weintraub, DDS, MPH, Lee Hysan Professor w UCSF School of Dentistry. "Lakier fluorkowy jest stosunkowo niedrogi, łatwo go nakładać na zęby dziecka i może być częścią pierwszej wizyty u dentysty, która pomaga zapobiegać próchnicy. W przeciwieństwie do tego, kiedy u bardzo małych dzieci pojawiają się ubytki, trudno jest im usiedzieć w miejscu podczas leczenia stomatologicznego. Często małe dzieci wymagające wielu wypełnień otrzymują opiekę na sali operacyjnej, co wiąże się z dużymi kosztami dla rodziny i dodatkowym ryzykiem związanym ze znieczuleniem ogólnym. Teraz mamy łatwy i tani sposób na utrzymanie zdrowych zębów". Fluor jest znany z zapobiegania próchnicy w zębach stałych, ale po raz pierwszy stwierdzono pozytywne skojarzenie z zębami mlecznymi. Badanie miało na celu zbadanie rodzin o niskich dochodach, ponieważ dzieci te są najbardziej narażone na próchnicę, "Badania w skali kraju wykazały, że dzieci z populacji Latynosów i Azjatów o niskich dochodach w Kalifornii są w grupie wysokiego ryzyka próchnicy zębów" - skomentował Weintraub.

Badanie było wspierane przez UCSF Comprehensive Oral Health Research Center of Discovery, UCSF Center to Address Disparities in Children's Oral Health, National Institute of Dental and Craniofacial Research, National Center for Minority Health and Health Disparities oraz NIH Office of Behavioral and Social Sciences Research.

Zobacz więcej na http://sansilium.pl/