Szkockie dzieci mają najgorszy stan zdrowia zębów w Europie

image

Nowe badania wykazały, że dzieci w Szkocji nadal mają najgorszy stan zdrowia dentystycznego w Europie - ponad 75% ogólnych problemów dentystycznych w kraju występuje u dzieci poniżej piątego roku życia.

NHS wzięła to poważnie pod uwagę i poprosiła rodziców, abyśmy wczesnym wieku zaczęli stosować zdrowe nawyki stomatologiczne, aby zapobiec próchnicy zębów. Powszechnie przyjmuje się, że próchnica zębów dziecka oznacza, że dana osoba jest przeklęta przez całe życie problemami z zębami i związanymi z ich leczeniem. Nowe wytyczne wydane przez Scottish Intercollegiate Guidelines Network (Sign), stowarzyszoną z NHS, uwzględniają wyniki różnych badań przeprowadzonych na temat próchnicy zębów mlecznych. Wadliwe nawyki szczotkowania zębów w połączeniu ze spożywaniem substancji lepkich są generalnie odpowiedzialne za wywoływanie próchnicy lub próchnicy zębów.

"Gnicie zębów u małych dzieci to problem, który można pobić. Nasze wytyczne pokazują, że wczesne rozpoczęcie szczotkowania i podejmowanie dobrych decyzji dotyczących tego, co jemy i pijemy, oznacza, że więcej naszych dzieci może uniknąć cyklu leczenia i naprawy zębów", powiedział dr Dafydd Evans, konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej na Dundee University w Szkocji. Szacuje się, że ponad jedna trzecia młodzieży w wieku od trzech do sześciu lat nie jest zarejestrowana u dentysty i to właśnie ta grupa jest przedmiotem zainteresowania szkockich urzędników służby zdrowia. Przedstawiliśmy kilka zaleceń opartych na dowodach, że dobrze zaplanowana praca prewencyjna poparta dobrymi poradami, łatwe w użyciu usługi dentystyczne i wsparcie za pośrednictwem żłobków i przedszkoli dla niemowląt może zmienić całe życie", stwierdził dr Dafydd Evans.

Dzieci należy zniechęcać do spożywania słodkich przekąsek między posiłkami, a także niezdrowych napojów bezalkoholowych. Szybkie foody, takie jak hamburgery i pizze, są również przyczyną próchnicy zębów. Zaleca się również, aby dzieci stosowały pasty do zębów, które zawierają wystarczającą ilość fluoru. "Szkocja ma desperackie wyniki w dziedzinie zdrowia zębów. Wytyczne te podkreślają niepokojąco wysoki poziom próchnicy zębów wśród dzieci w najbardziej potrzebujących społecznościach w Szkocji, pomimo ogólnej poprawy zdrowia jamy ustnej w całej Wielkiej Brytanii. Zachęcanie dzieci do dbania o zęby może uratować je przed dentystycznym leczeniem, któremu można zapobiec przez całe życie" - powiedział Andrew Lamb, dyrektor British Dental Association w Szkocji.