Alkohol a zdrowie zębów

image

Nadmierne spożycie alkoholu ma wiele skutków ubocznych. Jednym z mniej znanych skutków spożycia alkoholu jest jego negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej człowieka. Nadużywanie alkoholu może mieć negatywny wpływ na jamę ustną i jej funkcjonowanie, a w wielu przypadkach prowadzić do do dolegliwości i chorób zębów w organizmie.1

Przyjrzyjmy się niektórym z tych potencjalnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej, które mogą być spowodowane spożyciem alkoholu.

Nadużywanie alkoholu powoduje odwodnienie i wysuszenie jamy ustnej

Kiedy spożywasz zbyt wiele napojów alkoholowych, w ustach masz tendencję do wytwarzania mniejszej ilości śliny. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, alkohol działa moczopędnie na organizm 1, co sprawia, że jesteś bardziej podatny na oddawanie moczu, a więc bardziej podatny na odwodnienie organizmu.1 Odwodnienie dotyczy całego ciała, łącznie z ustami. Im więcej spożywasz alkoholu, tym bardziej utrzymujesz swoje odwodnienie, a co za tym idzie, tym gorsza jest twoja suchość w ustach.

Po drugie, alkohol podrażnia śluzówkę jamy ustnej.1 Może to spowodować zanik gruczołów ślinowych i znacznie zmniejszyć przepływ śliny.1 Zdrowy przepływ śliny ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Ślina działa jak naturalny neutralizator kwaśnych pokarmów i utrzymuje w ustach wilgoć i komfort. Ślina nie tylko pomaga transportować minerały w celu odbudowy powierzchni szkliwa zębów, ale także neutralizuje kwasy w jamie ustnej, zapobiegając w ten sposób rozpadowi szkliwa.2 Ślina pomaga chronić przed chorobami dziąseł i próchnicą zębów.2 I odwrotnie, sucha jama ustna stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i płytki nazębnej.

Alkohol i zabarwienie zębów

Jeśli lubisz czerwone wino, powinieneś być świadomy, że zawiera ono polifenol, związek chemiczny, który łatwo zabarwia zęby. W rzeczywistości dotyczy to wszystkich napojów barwionych na głęboki kolor, w tym alkoholowych. Napoje o głębokich odcieniach, takie jak czerwone wino i sangria, mogą powodować długotrwałe przebarwienia i ogólną nudę.3

Chromogeny zawarte w czerwonym winie przylegają do szkliwa zębów, które zostało już osłabione przez kwas zawarty w alkoholu, co prowadzi do nieprzyjemnych przebarwień.4 Jeszcze większe prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień występuje przy mieszaniu napojów alkoholowych z napojami gazowanymi o ciemnych barwach.4 Aby zachować jaśniejszy i zdrowszy uśmiech, osoby pijące ciężkie alkohole zachęca się do spożywania tego typu napojów ze słomką, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ich perełek z płynami barwiącymi.

Zawartość alkoholu i cukru

Miliardy bakterii, które żyją w twoich ustach, całkowicie rozwijają się na cukrze - to jest to, na czym bakterie żyją i skąd biorą swoje paliwo. Typowe czerwone wino waży około 8 gramów cukru (lub 2 łyżeczki) na 150 ml mojej szklanki.3 Jest to duża ilość cukru do spożycia, biorąc pod uwagę czynnik ryzyka, jaki stanowi dla Twoich zębów w postaci próchnicy. Co ciekawe, suchy brutalny szampan zawiera zazwyczaj około 0,5 grama cukru na 150 ml szklanki.3

Jeśli lubisz pić towarzysko, spożywanie małych łyków i zwiększenie spożycia wody pomoże zneutralizować kwaśną i słodką zawartość napoju alkoholowego.