Prostowanie zębów nie gwarantuje szczęścia.

image

Prostsze zęby u dzieci mogą poprawić ich uśmiech, ale nie ma gwarancji szczęścia i poprawy poczucia własnej wartości - mówi nowe badanie. Wyniki badania zostały opublikowane w British Journal of Health Psychology.

Naukowcy w Wielkiej Brytanii w swoim 20-letnim badaniu dotyczącym wpływu aparatów ortodontycznych na ponad 300 dzieci w Walii wykazali, że prostowanie zębów ma niewielki pozytywny wpływ na ich zdrowie psychiczne w późniejszym okresie życia.

Kiedy byli przesłuchiwani jako dorośli, nikt z nich nie żałował, że mają aparat ortodontyczny, a większość z nich była zadowolona ze swojego wyglądu. Nie było jednak żadnej różnicy w ich samopoczuciu psychicznym w porównaniu z innymi osobami, które nigdy nie miały aparatu.

Profesor William Shaw, ortodonta z Uniwersytetu w Manchesterze w Anglii, powiedział: "Nie ma żadnej różnicy w ich samopoczuciu psychicznym w porównaniu z innymi ludźmi, którzy nigdy nie mieli aparatu: "Na podstawie naszych badań, jeśli istnieją nieprawidłowości, a zwłaszcza jeśli nie są one poważne, nie będzie szkody dla zdrowia zębów i nie zmieni to ich szczęścia życiowego w przyszłości, jeśli nie będą nosić aparatu". W 1981 roku Shaw i jego zespół założyli, że będą społeczne lub psychologiczne korzyści dla dzieci z wyprostowanymi zębami. Ale kiedy uczestnicy, którzy mieli dość znaczne nieprawidłowości w uzębieniu i otrzymali aparat ortodontyczny za darmo poprzez NHS, zadawano kilka psychologicznych pytań 20 lat później, aby ocenić ich samopoczucie, naukowcy nie znaleźli niczego, co wydaje się pochodzić z posiadania leczenia ortodontycznego. Shaw stwierdził, że chociaż na ogół poczucie własnej wartości uczestników wzrosło w ciągu 20 lat, nie było to wynikiem otrzymania aparatu i nie odnosiło się do tego, czy potrzeba leczenia ortodontycznego istniała w 1981 roku.