Jak nitkować zęby z aparatem ortodontycznym

image

Jeśli kiedykolwiek byłeś u dentysty, wiesz, że codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów jest ważne dla ich zdrowia. Ponieważ jednak nitkowanie zębów z aparatem ortodontycznym może być trudniejsze i bardziej czasochłonne niż nitkowanie bez aparatu, zbyt łatwo jest je zaniedbać. Należy kontynuować nitkowanie codziennie przez cały okres leczenia prostowania zębów, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje zęby będą zdrowe, piękne, mocne ORAZ proste po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Wiedza o tym, jak nitkować zęby z aparatem ortodontycznym pomoże Ci stawić czoła temu problemowi i utrzymać higienę jamy ustnej.

Wybierz swoją nić dentystyczną

Istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych. Najlepiej jest używać cienkich, pokrytych woskiem nici, gdy masz aparat ortodontyczny. Niewoskowana nić ma tendencję do przypominania nici i może łatwo zaplątać się i rozdrobnić w aparacie ortodontycznym. Możesz również zainwestować w przyrząd do nawlekania nici, który jest małym narzędziem dentystycznym ułatwiającym nawlekanie nici wokół drutów.

Kroki nitkowania zębów z aparatem ortodontycznym

  1. Przepłucz jamę ustną, aby poluzować wszelkie cząsteczki jedzenia.
  2. Szczotkuj zęby przez co najmniej dwie pełne minuty, dokładnie czyszcząc wszystkie miejsca wokół każdego zamka.
  3. Nitkuj te części zębów, do których jest łatwy dostęp (nie wymagające nawlekania nici wokół drutów). Umieść nitkę pomiędzy każdym zębem i wykonaj ruch piłujący, aby usunąć wszelkie luźne cząsteczki.
  4. Aby nitkować podstawę każdego zęba w pobliżu dziąseł, przewlecz nić pod głównym przewodem. Przyrząd do nawlekania nici może ułatwić wykonanie tej czynności.
  5. Przeciągnij nić między dwoma zębami do podstawy linii dziąseł.
  6. Przytul nić do boku jednego zęba i delikatnie przesuwaj ją w górę i w dół. Następnie obejmij bok sąsiedniego zęba i zrób to samo.
  7. Powtórz kroki od 4 do 6 z następną parą zębów. Niektóre zęby mogą mieć większą przerwę między sobą, podczas gdy inne mogą być dość wąskie. Staraj się jak najdokładniej nitkować zęby pomiędzy każdą parą.
  8. Pamiętaj, aby nitkować również zewnętrzną stronę ostatniego zestawu zębów trzonowych. Po prostu obejmij nić wokół zęba i przesuwaj ją w górę i w dół.

Rozważ użycie elektrycznej szczoteczki do zębów

Elektryczne szcz oteczki do zębów oferują znacznie większą moc i naukowo udowodniono, że są znacznie skuteczniejsze niż szczoteczki manualne w pozbywaniu się płytki nazębnej i poprawie zdrowia dziąseł. Elektryczna szczoteczka do zębów może pomóc dostać się pomiędzy zamki i druty, aby usunąć bakterie zanim staną się one problemem.

nitkowanie

Wybierz Invisalign® zamiast aparatu ortodontycznego

Jeśli nie rozpocząłeś jeszcze leczenia prostującego zęby, rozważ wybór Invisalign® zamiast aparatu ortodontycznego. Wielu pacjentów, którzy potrzebują wyprostować zęby, kwalifikuje się do Invisalign®. Invisalign® może wyprostować Twoje zęby, zapewniając lepszy wygląd, większy komfort, brak ograniczeń dietetycznych, bardziej elastyczny harmonogram oraz większą wygodę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Nakładki Invisalign® można zdejmować do regularnego nitkowania i szczotkowania zębów, więc jeśli tylko wiesz, jak prawidłowo nitkować zęby, będziesz mógł to robić przez cały czas leczenia.