Wszystko, co musisz wiedzieć o licówkach

image

Licówki są jednym z najbardziej wszechstronnych opcji, aby pomóc przywrócić uśmiech, który cierpi z powodu pękniętych, wyszczerbionych, krzywych, poplamionych lub przerwanych przednich zębów. Są one tak samo trwałe jak zwykłe zęby i są nawet odporne na przebarwienia, które normalnie żółkną na naturalnym szkliwie zębów.

Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć, gdy myślisz o licówkach. Niektórzy ludzie nie są pewni, jak je utrzymać, inni zaś zastanawiają się, czy są w ogóle odpowiednimi kandydatami do ich założenia.

Czym są licówki?

Licówki to wykonane na zamówienie, cienkie osłony z materiału ceramicznego (porcelany) lub żywicy kompozytowej, które są umieszczane i przyklejane do przedniej powierzchni zęba w celu poprawy estetyki lub ochrony przed uszkodzeniami powierzchni zęba. Mogą one być umieszczone na jednym lub kilku zębach.

Czy powinienem założyć licówki?

Jeśli masz ząb, który jest uszkodzony, spróchniały lub zniszczony w jakikolwiek sposób, prawdopodobnie jesteś zdecydowanym kandydatem do założenia licówek. Po konsultacji dr Sands zdecyduje, czy jesteś dobrym kandydatem do założenia licówek. Jeśli tak, to oboje omówicie swoje cele estetyczne i znajdziecie plan leczenia, który będzie dla Was najlepszy.

dentysta

Podczas konsultacji konieczne jest określenie idealnej długości licówek, ponieważ zbyt długie licówki mogą powodować problemy z mową i dyskomfort, a zbyt krótkie mogą funkcjonować nieprawidłowo i powodować oczywiste problemy estetyczne.

Jak są mocowane licówki?

Licówki są zazwyczaj wykonywane przez technika dentystycznego w laboratorium dentystycznym na podstawie modelu dostarczonego przez stomatologa. Cała procedura może się odbyć w ciągu zaledwie dwóch wizyt.

  1. Zanim licówki zostaną zaprojektowane, przednia powierzchnia zębów musi zostać zmieniona poprzez usunięcie bardzo cienkiej warstwy przy użyciu wiertła (wiertła lub pilnika dentystycznego). Usunięta ilość jest minimalna i odpowiada grubości licówki.
  2. Następnie pobiera się wycisk zębów i wysyła do laboratorium dentystycznego w celu odlania dokładnego modelu zębów, który jest wykorzystywany do wykonania licówek. Chociaż proces ten może trwać do trzech tygodni, pacjent może otrzymać licówki tymczasowe, aby chronić przygotowane zęby.
  3. Po zaprojektowaniu licówek, zostaną one dopasowane do przygotowanych zębów i zacementowane na miejscu. Światło utwardzające jest używane do aktywacji cementu stomatologicznego, który trwale wiąże licówki z zębami.

Jak długo utrzymują się licówki?

Licówki są zasadniczo trwałe; ich trwałość wynosi od 10 do 15 lat, zanim zostaną zastąpione przez inny zestaw. Licówki mogą być wymieniane, ale należy pamiętać, że proces ten jest nieodwracalny, ponieważ zęby zostaną ogołocone, aby pomieścić licówki.

Sekretem długowieczności licówek jest ich właściwa konserwacja, pielęgnacja i podejmowanie odpowiednich środków ostrożności. Oto lista wskazówek, które pomogą Ci utrzymać Twój nowy uśmiech z dala od przedwczesnego załamania:

Unikaj twardych pokarmów

Podobnie jak w przypadku zwykłych zębów, żucie twardych przedmiotów, takich jak długopisy lub używanie zębów jako narzędzi może potencjalnie uszkodzić licówki. Pękanie lub odpryskiwanie ich jest rzadkie, ale jest możliwe. Nawykowe żucie w tym samym miejscu lub konsekwentne używanie niektórych zębów do otwierania paczek może również spowodować ich zużycie z czasem. Lód i twarde słodycze również powinny być spożywane z umiarem i rzadko, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Dotyczy to również naturalnych zębów.

Zachowaj zdrową higienę jamy ustnej

Licówki mogą gromadzić płytkę nazębną i kamień nazębny dokładnie w taki sam sposób jak naturalne zęby, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, codziennie używaj nici dentystycznej i pamiętaj o wizytach kontrolnych dwa razy do roku.

Tylko higienistka stomatologiczna może usunąć kamień nazębny z Twoich zębów, którego odkładanie się z czasem jest niemal gwarantowane. Dotrzymywanie terminów czyszczenia zapobiegnie poważniejszym problemom, takim jak zapalenie dziąseł i ubytki.

Jedz, co chcesz

Z licówkami możesz cieszyć się praktycznie każdym jedzeniem. Wino, kawa, jagody i inne produkty, które mogą zabarwić Twoje zęby, nie będą miały żadnego wpływu na licówki porcelanowe.

Ile kosztują licówki?

Koszt licówek zależy od wielu czynników, w tym od:

  • Stomatologa, którego wybierzesz
  • Liczba zębów, których to dotyczy (liczba licówek do założenia)
  • Użyty materiał (porcelana lub żywica kompozytowa)
  • Koszt ewentualnych zabiegów, które trzeba będzie wykonać wcześniej

Więcej informacji znajdziesz na: http://sansilium.pl/