Nowe, ekscytujące technologie stomatologiczne

image

Technologia jest dużą częścią naszego codziennego życia. Wydaje się, że cały czas dokonywane są nowe postępy, które przynoszą korzyści w każdym aspekcie naszego społeczeństwa. Technologia stomatologiczna nie jest inna. Postępy poczynione w wielu różnych dziedzinach pozwalają na krótsze, bardziej komfortowe i dokładniejsze zabiegi stomatologiczne. Miejmy nadzieję, że takie usprawnienia pomogą pacjentom chętniej chodzić do dentysty, czy to w celach profilaktycznych, czy też w celu rozwiązania poważnych problemów stomatologicznych.

Druk 3D

Druk 3D to jedna z najnowszych technologii, z których korzysta stomatologia. Choć wciąż trwają badania nad nowymi technikami, możliwość tworzenia lepszych modeli oznacza, że lekarze mogą dokładniej diagnozować problemy stomatologiczne. Nastąpił również znaczny postęp w dziedzinie materiałów do druku 3D, co oznacza, że wkrótce będziemy mogli drukować w 3D implanty dentystyczne, które będą niemal identyczne z naturalnymi zębami. Lekarze są obecnie w stanie tworzyć niektóre rodzaje protez w gabinecie, co eliminuje długi czas oczekiwania.

zęby

Robotyka

Obserwujemy również postępy w stosowaniu robotyki, zarówno w praktykach medycznych, jak i w gabinetach stomatologicznych. Już teraz jesteśmy w stanie używać robotów do pomocy w przeprowadzaniu delikatnych operacji, a chirurgia jamy ustnej nie jest tu wyjątkiem. Zastosowanie tych technologii pozwala lekarzom na łatwiejsze poruszanie się w ciasnych przestrzeniach jamy ustnej. Oznacza to większą dokładność i mniejszy uraz dla zdrowych tkanek. Robotyka może również pomóc w planowaniu przedoperacyjnym, aby skrócić czas operacji i sprawić, że zabiegi stomatologiczne będą bardziej komfortowe.

Lasery

Lasery są stosowane w medycynie już od wielu lat, a stomatologia laserowa jest tylko jednym z wielu obszarów, w których lasery mogą być przydatne. Niektóre zabiegi mogą być obecnie wykonywane przy użyciu silnych laserów zamiast wiertła, co zmniejsza potrzebę znieczulenia i skraca czas leczenia. Lasery są również wykorzystywane do diagnozowania problemów stomatologicznych, ponieważ są znacznie dokładniejsze i mniej inwazyjne niż zdjęcia rentgenowskie lub niewygodne tacki z wyciskami dentystycznymi.

 

Ultrasonografia 3D

Być może widziałeś już trójwymiarowe zdjęcia ultrasonograficzne swoich dzieci lub dzieci osób, które znasz. W porównaniu z obrazami USG z dawnych lat są one niezwykle szczegółowe. Ale czy wiesz, że ultradźwięki 3D mogą być również wykorzystywane do diagnozowania problemów stomatologicznych? Obrazy uzyskane za pomocą ultradźwięków mogą dać znacznie lepszą wizualizację takich problemów jak próchnica (ubytki), pęknięcia i złamania. Dzięki temu leczenie problemów jest znacznie łatwiejsze, a zastosowanie ultradźwięków 3D zmniejsza narażenie na promieniowanie.