Syropijne leki zwiększają ryzyko próchnicy zębów

image

Raport opublikowany w styczniowo-lutym numerze "Stomatologia Ogólna", klinicznego, recenzowanego czasopisma Akademii Stomatologii Ogólnej (AGD) mówi, że większość leków dla dzieci ma potencjał powodowania ubytków, ponieważ mają w sobie liberalne dawki cukru.

Na przykład syropy antyhistaminowe zawierają wysoki poziom cukru, a także niski poziom pH, co oznacza, że mają wysoką zawartość kwasów. Połączenie zawartości kwasów i cukru prowadzi do powstawania ubytków. Leki te są zazwyczaj dostępne jako preparaty bez recepty na alergie i grypę, a nawet kaszel. "Ważne jest, aby porozmawiać z dentystą o wszystkich lekach, które dziecko przyjmuje i zobaczyć, co zaleca, aby zwalczać problemy, które te leki mogą powodować", powiedział rzecznik AGD Paul Bussman, DMD, FAGD. Jednak raport mówi, że w przypadku leczenia preparatami fluorkowymi erozja szkliwa dentystycznego nie była tak wyraźna, co oznaczało mniejszą ilość ubytków. "Choć niektóre leki są niezbędne dla ogólnego zdrowia, mogą być niezwykle szkodliwe dla zębów, jeśli lek jest podawany w czasie snu lub bez zachowania prawidłowych nawyków zdrowotnych jamy ustnej" - zauważyła autorka badania Carolina Covolo da Costa, DDS, magister.

Raport dodaje, że przyjmowanie leków w porze posiłku minimalizuje ryzyko, ponieważ lek nie ma kontaktu z zębami przez długi czas.