Naukowcy z firmy Forsyth usuwają próchnicę zębów poprzez szkolny program zapobiegania próchnicy

image

Dziś, podczas 85. sesji generalnej Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Stomatologicznych, naukowcy z Forsyth Institute donoszą, że opracowali skuteczny program eliminacji ubytków. Program ten, nazwany ForsythKids, jest innowacyjnym szkolnym programem profilaktyki jamy ustnej, który zapewnia dzieciom ze szkół podstawowych edukację w zakresie zdrowia jamy ustnej, badania stomatologiczne, sprzątanie i profilaktykę. Dla dzieci zapisanych do programu, jedna runda leczenia zredukowała nowe ubytki o 50%. Po dwóch rundach profilaktyki modelu Forsyth praktycznie nie doszło do powstania nowej próchnicy zębów.

ForsythKids stawia czoła jednemu z najpilniejszych obecnie wyzwań w zakresie zdrowia jamy ustnej: zapewnieniu skutecznej opieki zdrowotnej nad dziećmi narażonymi na próchnicę. Celem programu jest zwiększenie dostępu i poprawa stanu zdrowia, przy jednoczesnym stworzeniu modelu, który może być powielony w każdej społeczności. Uczniowie szkół podstawowych zapisani do ForsythKids otrzymują dwa razy w roku egzamin stomatologiczny, czyszczenie zębów, opiekę profilaktyczną składającą się z plomb, fluoru, czasowych wypełnień w razie potrzeby oraz edukację zdrowotną w zakresie jamy ustnej bez konieczności opuszczania szkoły.

Spośród dzieci zapisanych do programu pilotażowego 77% miało nieleczone ubytki, a 13% miało ostre infekcje lub ropnie. "Nasze wstępne badania wykazały, że można skutecznie zapobiegać, co jest obecnie najczęstszą chorobą dziecięcą - próchnicy zębów" - powiedział Richard Niederman, DMD, dyrektor Centrum Stomatologii Dowodowej w The Forsyth Institute. "Zaledwie dwa tygodnie temu widzieliśmy straszną tragedię w ogólnokrajowych wiadomościach o infekcji zębów, która doprowadziła do przedwczesnej śmierci 12-letniego chłopca, który jak tysiące innych dzieci, nie miał dostępu do opieki stomatologicznej. Dzięki takim programom jak ForsythKids możemy wyeliminować bariery w opiece i poprawić zdrowie wszystkich dzieci".

Program ForsythKids rozpoczął się jako pilot w dwóch szkołach podstawowych w każdej z trzech społeczności Massachusetts: Lynn, Hyannis i Bostonie. Obecnie program ForsythKids jest również wdrażany w dziesięciu dodatkowych społecznościach, a jego celem jest dotarcie do 20.000 dzieci do końca 2007 roku. Program ForsythKids, obok celów wyznaczonych przez Healthy People 2010, narodową inicjatywę promocji zdrowia i zapobiegania chorobom, zarządzaną przez Departament Zdrowia i Usług Społecznych USA, osiągnął już te cele i przekroczył je w ciągu 3 lat.

Cele dla Zdrowych Ludzi

  • Zmniejszenie ubytków o 10%
  • Zmniejszenie nieleczonego rozkładu o 5%
  • Zwiększenie liczby dzieci z uszczelniaczami o 23%.

Dane dotyczące oceny programu zebrano od 1.196 dzieci z klas 1, 2 i 3 uczęszczających do sześciu szkół w Massachusetts w okresie trzech lat (2003-2006). Łącznie przeprowadzono 2.247 wizyt pacjentów. W ramach badań zawodowych zebrano pełne informacje na temat stanu zdrowia jamy ustnej z uwzględnieniem doświadczeń związanych z próchnicą zębów. Przeprowadzono cztery zabiegi, dwa ostatnie w zależności od potrzeb:

1. Profilaktyka + nakładanie lakierów fluorkowych

2. Higiena jamy ustnej plus szczoteczka do zębów i pasta do zębów z fluorem

3. Szczeliwa okluzyjne

4. Uproszczone i zmodyfikowane wypełnienie, które nie wymaga wiercenia

Analiza zebranych danych wykazała, że po jednym zabiegu profilaktycznym osiągnięto redukcję nowej próchnicy w zębach pierwotnych o 51%. Drugie leczenie zredukowało nową próchnicę do prawie zera. Odnotowano również znaczne zmniejszenie ilości próchnicy w przypadku zębów stałych. Wyniki te sugerują, że w ujęciu populacyjnym można wyeliminować próchnicę w zębach pierwotnych i znacznie ograniczyć ją w zębach stałych.