Reklamacje antyfluorydowe odrzucone jako fałszywe

image

Organizacje stomatologiczne i zdrowia publicznego w Maine skrytykowały kampanie antyfluoryczne przeprowadzone przez specjalistę ds. dzieci z Bangoru. Doradzały one również mieszkańcom, aby nie wierzyli w fałszywe informacje i zmienili swoją politykę oczyszczania wody.

Dora Anne Mills, dyrektor Maine Center for Disease Control potwierdziła na konferencji prasowej, że publiczna fluoryzacja wody jest całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna w zwalczaniu próchnicy zębów.

Ogłoszenie to pojawiło się w następstwie opinii opublikowanej przez pediatrę z Bangoru, Leo Leonidasa, który powiązał fluorek z autyzmem i niższym IQ u dzieci. Leonidas pochwalił również ludzi z Mount Desert Water District, którzy zdecydowali się na usunięcie fluoru z miejscowej wody pitnej. Według tego pediatry, fluor może osłabić kości u dorosłych.

Jonathan Shenkin, dentysta reprezentujący Maine Dental Association, odrzucił twierdzenie Leonidasa jako bezpodstawne i błędne. Dodał również, że publiczna fluoryzacja wody doprowadziła do znacznego obniżenia poziomu próchnicy zębów. Powiedział, że fluorek jest dodawany w bezpiecznych dawkach do wody pitnej i znajduje się naturalnie w wielu zasobach wodnych. Prywatne studnie są głównym źródłem zaopatrzenia w wodę dla większości mieszkańców Maine.