W Szkocji brakuje dentystów kwestionujących gabinety dentystyczne

image

Szkocja stwierdziła, że będzie świadczyć bezpłatne usługi dentystyczne dla wszystkich ludzi, ale to stwierdzenie zostało zakwestionowane, gdy statystyki ujawniły, że w NHS nie ma wystarczającej liczby dentystów.

Ponad milion Szkotów nie zarejestrowało się u dentysty NHS, ponieważ nie mają do niego dostępu. Statystyki podają, że 41% dzieci nie jest zarejestrowanych u lekarza NHS w Grampian i Highland, a 71% osób starszych (powyżej 60 roku życia) w Argyll i Clyde.

Szkocja stoi w obliczu poważnego niedoboru lekarzy stomatologów, co dodatkowo zwiększa problem braku możliwości zapewnienia bezpłatnych kontroli stomatologicznych. Musi ona przekonać większą liczbę dentystów i dać im zachęty, aby trzymali się NHS.

Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA) również ostrzegło Szkotów, że podjęte działanie jest bardzo chwalebnym zadaniem, ale nie będzie w stanie go wykonać, ponieważ konieczna jest poważna zmiana polityki. Wiceminister zdrowia powiedział prasie, że zachęca dentystę do pozostania w NHS poprzez przyznawanie mu zachęt. Opinia publiczna ma różne poglądy na ten cały temat. Twierdzą oni, że pomyślne przeprowadzenie bezpłatnej kontroli stomatologicznej dla wszystkich nie byłoby możliwe, gdyby wszyscy nie uzyskali dostępu lub nie zarejestrowali się u dentysty NHS. Najważniejszym aspektem tej kwestii jest to, że nie ma wystarczającej liczby dentystów NHS. W odpowiedzi wiceminister zdrowia stwierdził, że wszyscy jego członkowie pracują nad tym problemem i że nie można go rozwiązać w ciągu jednego dnia. Podjęto jednak różne działania w celu rozwoju placówek dentystycznych w całej Szkocji.