Sztuczne zęby opracowane w celu zastąpienia brakujących zębów

image

Tokio: Japońscy naukowcy z powodzeniem opracowali sztuczne zęby, które według nich mogą zastąpić naturalne zęby u myszy i ostatecznie pomóc w podobnych procedurach u ludzi.

W tej technice naukowcy opracowali sztuczne zęby z pojedynczej komórki wszczepionej do jamy ustnej dorosłych myszy i powiedzieli, że może to pomóc w uzupełnieniu brakujących zębów u ludzi, poinformowali o wydaniu online australijskiego The Daily Telegraph.

Pisząc w czasopiśmie Nature Methods, Takashi Tsuji i inni naukowcy z Uniwersytetu Naukowego w Tokio opisali, w jaki sposób pobrali dwa rodzaje komórek - mezenchymalne i nabłonkowe - które rozwijają je w ząb.

Najpierw wyhodowali każdy rodzaj komórek oddzielnie, aby stworzyć ich większą liczbę, a następnie wstrzyknęli je do lepkiego białka zwanego kolagenem. Kiełek zęba wyrósł na malutki ząb, o długości około 1,3 mm. Następnie naukowcy wyciągnęli siekacz z ośmiotygodniowej, dorosłej myszy i wprowadzili do niego ząb biologicznie zmodyfikowany. Po dwóch tygodniach okazało się, że przeszczep rośnie doskonale, z korzeniem, szkliwem, miazgą zębową, kością, naczyniem krwionośnym - w takim samym składzie i strukturze jak normalny ząb. Tsuji ma nadzieję, że jego metoda - opisana jako pierwsza na świecie - może być w końcu zastosowana na szerszą skalę. "Mamy nadzieję na współpracę z dentystami i klinicystami w różnych dziedzinach w celu opracowania sztucznych organów dla ludzi", powiedział.