Osoby biedne są bardziej podatne na ciężkie choroby przyzębia

image

Niskie dochody i słabe wykształcenie na poziomie indywidualnym i sąsiedzkim jest związane z ciężkim paradontozą wśród Afroamerykanów i Białorusinów w USA.

Badania, przeprowadzone w Mailman School of Public Health, zostały opublikowane w American Journal of Public Health.

Przedmiotem badań były osoby w wieku od 45 do 64 lat, które uczestniczyły w badaniu ryzyka miażdżycy zębów w społecznościach, wybrane ze społeczności w Karolinie Północnej, Mississippi, Minnesocie i Maryland.

Ustalenia potwierdziły związki pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami społeczno-ekonomicznymi a rozpowszechnieniem ciężkiego paradontozy wśród Afroamerykanów i Białek. Niski dochód był związany z rozpowszechnieniem ciężkiego zapalenia przyzębia wśród białych, a zarówno niski poziom wykształcenia, jak i dochodów był związany z ciężkim zapaleniem przyzębia wśród Afroamerykanów. Luisa N. Borrell, DDS, doktor, MPH, główny autor i adiunkt w Epidemiology Mailman School of Public Health i adiunkt w Dentistry, School of Dental and Oral Surgery, Columbia University, powiedział: "Te stowarzyszenia pozostały znaczące po dostosowaniu do wieku, płci, centrum rekrutacji i sąsiedzkich warunków społeczno-ekonomicznych," "W szczególności, szanse na poważne zapalenie przyzębia były dwa razy wyższe wśród Afroamerykanów bez dyplomu szkoły średniej niż wśród ich rówieśników z wykształceniem wyższym lub podyplomowym. Co więcej, niskie dochody Afroamerykanów i Białych były co najmniej o 50% bardziej prawdopodobne na poważne zapalenie przyzębia niż ich odpowiedników o wysokich dochodach", zauważył dr Borrell. Badanie pokazuje również, że biali o niskich dochodach mieszkający w ubogich dzielnicach mieli prawie dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiego paradontozy niż biali o wysokich dochodach mieszkający w dzielnicach o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym. Jest to pierwsze tego rodzaju badanie, które ma na celu zbadanie wpływu sąsiedztwa na choroby przyzębia, chociaż postulowano, że obszar zamieszkania wpływa na zachowania zdrowotne jednostki i normy związane ze zdrowiem. W przypadku chorób przyzębia, konteksty społeczne mogą promować lub zapobiegać zachowaniom, które mogą wpływać na zdrowie przyzębia, tak jak palenie tytoniu, niezależnie od indywidualnego statusu społeczno-ekonomicznego. "Nasze badania potwierdzają, że indywidualne dochody i wykształcenie są dla Afroamerykanów i Białorusinów ważnymi czynnikami zdrowia przyzębia, niezależnymi od warunków społeczno-ekonomicznych sąsiedztwa. Co najważniejsze, badanie to pokazuje, że bycie biednym i życie w ubogiej dzielnicy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia tylko wśród białych", mówi dr Borrell.