Sok żurawinowy zapobiegający próchnicy zębów

image

Czy wiesz, że sok żurawinowy ma właściwości antybakteryjne? Z najnowszych badań wynika, że może on zawierać pewne związki, które mogą pomóc zachować zdrowie zębów poprzez zapobieganie powstawaniu ubytków.

Powyższe odkrycie zostało przypisane badaczom dentystycznym z University of Rochester Medical Center. Uważa się, że sok żurawinowy działa podobnie do osłonki teflonowej, powszechnie stosowanej w nieprzywierających naczyniach kuchennych. To z kolei zapewniłoby wrogie środowisko dla przywierania i rozwoju bakterii, które powodują powstawanie ubytków w zębach.

Mikroorganizm Streptococcus mutans, przylega do powierzchni zębów, po czym powoduje powstawanie ubytków poprzez wydalanie kwasów, które są odpowiedzialne za próchnicę zębów. Różne formy cukru spożywane przez człowieka stanowią wsparcie i pożywienie dla bakterii.

Wiadomo już, że sok żurawinowy zapewnia pewną ochronę przed infekcjami pęcherza moczowego poprzez zapobieganie przyleganiu bakterii do ściany pęcherza. Ten sam efekt może być wytrącany również w przypadku powyższego stwierdzenia. Ponadto stwierdzono, że sok żurawinowy ma również właściwości niszczące płytkę nazębną, hamując tworzenie się glukanu, niezbędnego składnika budulcowego w tworzeniu płytki nazębnej. Bakterie te wykorzystują pewne enzymy zwane glukozylotransferazami do budowy płytki nazębnej. Po zbudowaniu płytki bakterie łatwiej się rozmnażają, spożywając cukier, a następnie wydzielają wydzieliny kwaśne. Sok żurawinowy zapobiega również wykorzystywaniu tych enzymów i stanowi zagrożenie dla kolonizacji bakteryjnej. Jeśli prawdopodobnie uważasz, że pędzenie do najbliższego domu towarowego po sok żurawinowy pomogłoby zapobiec próchnicy zębów, to nie pomoże. Substancje słodzące dodawane do soku tylko pogłębiają tworzenie się ubytków. W chwili obecnej wiadomo tylko, że coś w soku żurawinowym może pomóc w próchnicy zębów. Naukowcy nie znaleźli jeszcze dokładnej substancji chemicznej, która zapewniłaby ochronę przed próchnicą. Kolejnym celem naukowców jest odizolowanie środka ochronnego od soku żurawinowego i włączenie go do dostępnych na rynku past do zębów lub płukanek do płukania jamy ustnej. Jeśli przedsięwzięcie okaże się skuteczne, miliony ludzi na całym świecie uzyskają znaczną poprawę stanu zdrowia jamy ustnej.