Jak często mamy wymieniać szczoteczkę do zębów?

image

Kiedy ostatni raz wymieniałaś szczoteczkę do zębów? Wyrzucamy przeterminowane pokarmy, uzupełniamy zapasy witamin i suplementów oraz często zastępujemy nasze produkty kosmetyczne, ale jeśli chodzi o zdrowie i urodę, to nasza higiena jamy ustnej nie poświęca tyle uwagi ani nie myśli tak samo jak inne obszary naszego programu. Istnieją jednak ważne zasady i wskazówki, których należy przestrzegać w celu utrzymania optymalnego stanu zdrowia zębów.

Kiedy zmieniać szczoteczkę do zębów

Większość stomatologów oraz American Dental Association (ADA) zaleca wymianę szczoteczek do zębów co 3 miesiące. W nadgodzinach szczoteczki przechodzą normalne zużycie i stają się mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z zębów i dziąseł. Badania wykazały, że około 3 miesiące to okres, w którym pękają włókna i tracą skuteczność.

Inną kwestią, o której zazwyczaj nie myślimy (i prawdopodobnie nie lubimy o niej myśleć) jest to, że zarazki mogą się ukrywać i gromadzić w szczoteczce do zębów. To sprawia, że po przeziębieniu ważne jest, aby wymienić szczoteczkę do zębów lub zaryzykować ewentualną ponowną infekcję.

Grzyby i bakterie mogą również rozwijać się we włosach, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane. Po użyciu należy dokładnie wypłukać i osuszyć szczoteczkę, przechowując ją w pozycji pionowej i trzymając z dala od innych używanych szczoteczek do zębów. W czasie podróży upewnij się, że zakrywasz główkę szczoteczki, aby ją chronić i ograniczać rozprzestrzenianie się zarazków.

Jeśli nie pamiętasz dokładnie, ile czasu minęło, zwróć szczególną uwagę na stan głowicy szczoteczki - czy włosie jest zużyte, rozwidlone lub postrzępione, a szczególnie jeśli widzisz ciemne zmiany koloru, które są oznaką pleśni.

Co się stanie, jeśli nie będę często zmieniał szczoteczki do zębów?

Jeśli wiedza o tym, że bakterie i grzyby gromadzą się na włosach Twojej szczoteczki w nadgodzinach, nie jest wystarczającym powodem do częstszej wymiany szczoteczek do zębów, istnieje również wiele innych zagrożeń i problemów związanych z brakiem wymiany szczoteczek. Jednym z nich jest uszkodzenie dziąseł, ponieważ stare szczoteczki do zębów stają się nieskuteczne przy usuwaniu płytki nazębnej z zębów, co prowadzi do zapalenia dziąseł. Pozostawione bez leczenia zapalenie dziąseł prowadzi do infekcji, która może spowodować wypadanie zębów.

Jeszcze bardziej niewyczuwalne jest to, że możesz zachorować na nadużywanie szczoteczek do zębów (patrz: gromadzenie się bakterii i grzybów), Twoja szczoteczka do zębów może wyrosnąć na pleśń lub, co najmniej atrakcyjne, możesz połknąć niechciane cząsteczki, jeśli przechowujesz je w pobliżu toalety.

Nie wiem jak ty, ale ja pójdę teraz zmienić szczoteczkę do zębów i umówić się z dentystą na głębokie czyszczenie.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie produktów stomatologicznych

Zapytaj swojego dentystę podczas następnej kontroli dentystycznej i czyszczenia o zalecenia dotyczące tego, co powinieneśś kupić w oparciu o swoje indywidualne potrzeby, twój szczególny stan zdrowia zębów, itp.

Niektóre z powszechnych propozycji wśród dentystów to: szukanie szczoteczek z miękkim włosiem, ponieważ twarde włosie uszkadza zęby i dziąsła, wybór rozmiaru główki szczoteczki, która dotyka jednego lub dwóch zębów jednocześnie, używanie pasty do zębów zawierającej fluor zatwierdzony przez ADA, rozważenie użycia płynu do płukania jamy ustnej do dalszej walki z płytką nazębną i zapaleniem dziąseł oraz nie zapomnij o nici dentystycznej!

Zastanów się nad inwestycją w elektryczną szczoteczkę do zębów, ponieważ udowodniono, że poprawia ona zdrowie jamy ustnej w stopniu większym niż manualna szczoteczka do zębów, usuwając płytkę nazębną, zmniejszając zapalenie dziąseł i eliminując przebarwienia. Wykazano również, że minimalizują one jedną ilość płytek nazębnej na zębach osób z chorobami przyzębia.

Zrób badania nad tym, jakie produkty najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i nie zapomnij poprosić dentystę o zalecenia.