Miałeś operację jelita grubego? Guma do żucia dla szybkiego powrotu do zdrowia

image

Lekarze mogą wkrótce polecić pacjentom, którzy przeszli operację jelita grubego, żucie gumy do żucia w celu szybkiego powrotu do zdrowia. Naukowcy ze szpitala Santa Barbara Cottage Hospital stwierdzili, że guma do żucia może umożliwić przywrócenie normalnej funkcji jelit po operacji. To z kolei może skutkować wczesnym wypisem ze szpitala. Wyniki tego interesującego badania można znaleźć w najnowszym numerze Archiwum Dziennika Chirurgicznego.

Te korzystne efekty mogą wynikać ze stymulacji nerwów związanych z odżywianiem, a następnie uwalnianiem hormonów, które powodują aktywację przewodu pokarmowego. Funkcjonowanie jelita grubego może być zagrożone w wyniku jakiejkolwiek operacji na brzuchu. Stan ten jest powszechnie nazywany jelitem krętym, może powodować nasilenie bólu pooperacyjnego, wydłużenie jamy brzusznej (wzdęcia brzucha) i wymioty, zwiększoną podatność na infekcje i problemy z oddychaniem, które wymagają dalszego pobytu w szpitalu.

Badacze rekrutowali do badań kandydatów, którzy poddali się resekcji esicy (usunięcie odcinka jelita grubego). Pacjentów podzielono na grupę doświadczalną i kontrolną. Uczestnicy grupy eksperymentalnej zostali poproszeni o przeżuwanie gumy bezcukrowej trzy razy dziennie po zabiegu. Natomiast członkowie grupy kontrolnej nie żuli gumy bez cukru.

Stwierdzono, że grupa doświadczalna miała krótszy pobyt w szpitalu po operacji. Wypisano ich w około 4,3 dnia po operacji, natomiast członkowie grupy kontrolnej pozostali średnio 6,8 dnia. Ponadto u osób, które żuły gumę, pierwsze wypróżnienie miało miejsce wcześniej niż u ich odpowiedników. W związku z tymi interesującymi odkryciami naukowcy zalecili żucie gumy jako pomocną i tanią alternatywę dla pacjentów, którzy nie mogą tolerować wody lub pokarmu po operacji jelit.