Palenie tytoniu zwiększa szanse na konieczność leczenia kanałowego

image

Według nowego badania opublikowanego w kwietniowym wydaniu Journal of Dental Research palenie papierosów nie tylko szkodzi zębom, powodując ich przebarwienia, ale także prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na leczenie kanałowe.


"Wyniki badań potwierdzają to, co większość z nas już wie: Palenie jest szkodliwe dla zdrowia" - Elizabeth Krall Kaye, PhD, MPH, epidemiolog w Boston VA Hospital i profesor na wydziale polityki zdrowotnej oraz główny autor badania. "Ale ponieważ leczenie kanałowe jest tak powszechne - szacuje się, że połowa dorosłych Amerykanów doświadczyła go przed 50. rokiem życia - myślę, że ludzie mogą odnieść się do niego bardziej niż do raka płuc i innych schorzeń wywołanych paleniem. Bez względu na wiek, możesz potrzebować leczenia kanałowego, a jak pokazują nasze badania, palenie zwiększa ryzyko." Dr Kaye wygłosiła te uwagi podczas wystąpienia na briefingu medialnym American Medical Association i American Dental Association, Oral & Systemic Health: Exploring the Connection. Dane do tego badania zostały zebrane z badań Veterans Affairs Normative Aging i Dental Longitudinal studies w VA Boston Healthcare System w Bostonie. Badania te monitorowały stan zdrowia zębów i kondycję fizyczną mężczyzn przez okres 30 lat, począwszy od 1998 roku.

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy miazga lub nerw zęba ulega chorobie. Stwierdzono, że 998 zębów zostało poddanych temu zabiegowi we wspomnianym okresie. Stwierdzono, że ludzie, którzy palili papierosy mieli większe ryzyko poddania się temu zabiegowi. "Na przykład zęby mężczyzny, który palił mniej niż cztery lata, miały prawdopodobieństwo leczenia o 20 proc. większe niż u osób niepalących, ale ryzyko to podwoiło się u mężczyzn, którzy palili od pięciu do 12 lat i było o 120 proc. większe u mężczyzn, którzy palili ponad 12 lat" - podsumowuje dr Kaye.