Personel medyczny może uratować więcej istnień ludzkich poprzez badania przesiewowe na obecność oznak chorób jamy ustnej

image

Większość z nas może nie postrzegać dentystów i higienistek stomatologicznych jako ratowników życia, ale dr Gwen Cohen-Brown różni się od niej swoim poglądem. Jest ona adiunktem w New York City College of Technology w zakresie higieny jamy ustnej.

Dr Gwen jest na misji rutynowego przeprowadzania badań okresowych i badań przesiewowych w kierunku raka jamy ustnej i oznak życiowych, a także rozpoznawania klinicznych objawów takich chorób systemowych jak HIV/AIDS. Przekonuje również swoich studentów, higienistów, lekarzy, asystentów lekarzy, pielęgniarki i szpitalnych doradców ds. HIV/AIDS, aby postępowali zgodnie z tą samą misją.

"Świadczeniodawcy stomatologiczni mogą być pierwszą linią opieki, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej", mówi. "Jama ustna jest portalem do ciała i odbiciem ogólnego zdrowia. My, jako pracownicy służby zdrowia, musimy być w stanie rozpoznać takie rzeczy jak infekcje drożdżakowe, które nie ustępują lub konkretne guzy i być w stanie poruszać takie tematy z naszymi pacjentami".

Statystyki świadczą o jej obawie. Według American Dental Association tylko około siedmiu procent dentystów oferuje badania jamy ustnej i szyi, które powinni.

Dr Cohen-Brown, która została dentystą w połowie lat 80-tych, kiedy kryzys AIDS osiągnął rozmiary epidemii i widziała wielu pacjentów z HIV/AIDS, zwraca na to uwagę, kiedy przemawia w szpitalach, więzieniach, klinikach, na konferencjach służby zdrowia, programach szkoleniowych i rehabilitacyjnych, w ośrodkach zdrowia medycznego i psychicznego na terenie trzech państw, co robi tak często, jak tylko pozwala na to czas. Oferuje również osobistą opiekę zdrowotną w zakresie kształcenia ustawicznego na tematy związane z HIV za pośrednictwem Cicatelli Associates.

"Choć HIV/AIDS nie jest już tak rozpowszechnione, to nadal jest to epidemia, którą należy opanować, a edukacja jest kluczowa" - wyjaśniła. Wskaźnik zachorowań w Nowym Jorku wynoszący 45,4 przypadków na 100 000 osób jest ponad trzykrotnie wyższy od średniej amerykańskiej i 45 razy wyższy od docelowego celu dla Zdrowych Ludzi 2010, czyli zestawu celów zdrowotnych, które naród ma osiągnąć w pierwszej dekadzie nowego wieku. Szczególnie mocno dotknięte są populacje Czarnych i Latynosów, które stanowią 81 procent nowych diagnoz HIV, o czym poinformował we wrześniu br. nowojorski Departament Zdrowia i Higieny Psychicznej.

Dr Cohen-Brown wyjaśnia usługodawcom prawa dotyczące testów na HIV, tego, co dzieje się w poradnictwie oraz rodzajów dostępnych testów. Dentyści nie mogą wykonywać testów na obecność wirusa HIV (stan Nowy Jork ma ścisłe wymagania dotyczące przeprowadzania testów), ale mogą kierować pacjentów do klinik, szpitali i agencji takich jak Brooklyński Zespół Zadaniowy ds. AIDS, które wykonują poufne lub anonimowe testy, szczególnie Szybki Test na HIV, który daje negatywne wyniki w 20 minut.

Co równie ważne, informuje swoich odbiorców o tym, jak poruszać temat badań na HIV/AIDS - gdzie skierować pacjentów, jak pomóc im uzyskać dostęp do tych miejsc, co należy zrobić i czego się spodziewać.

A ponieważ sukces w kierowaniu pacjentów na testy w kierunku HIV może zależeć od tego, czy będą potrafili zachować brak osądu, podaje ona również swoim słuchaczom przykłady ze swojej dawnej praktyki patologii jamy ustnej, jak podejść do pacjentów w sposób, który nie wprawi ich w panikę. "Im bardziej będziesz się czuł komfortowo, tym bardziej będą się czuć komfortowo" - mówi. "Musisz wiedzieć, które pytania będą wymagały odpowiedzi. Dopóki nie będę osądzał, pacjent będzie czuł się komfortowo." Dr Cohen-Brown, której zaawansowane badania w zakresie patologii jamy ustnej i szczękowej doprowadziły ją z praktyki dentystycznej do nauczania, współpracuje z AIDS Institute, Departamentem Zdrowia Stanu Nowy Jork i Departamentem ds. Korekt, wykłada na temat nakazanych standardów czystości, konserwacji sprzętu, zapobiegania ekspozycji, kontroli zakażeń, leków po ekspozycji i jak działa zestaw do szybkiego testowania w kierunku HIV.

Oprócz wszystkich swoich wykładów i warsztatów, które prowadzi, dr Cohen-Brown uczestniczyła ostatnio w Audio Conference on Oral Health and Pregnancy, która odbyła się w 80 miejscach w całym stanie Nowy Jork. Aktywnie uczestniczy w ogólnokrajowych telekonferencjach dla pracowników służby zdrowia pracujących dla Departamentu Stanu Nowy Jork, sponsorowanych również przez Instytut ds. AIDS Departamentu Stanu Nowy Jork oraz Albany Medical Center.

Od momentu dołączenia do wydziału City Tech w 2004 roku, uczy studentów higienistyki stomatologicznej College'u, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. "Mieliśmy przypadki, w których mieliśmy do czynienia z problemami medycznymi lub dentystycznymi, których nie było w innych miejscach", wyjaśnia. "Studenci odkryli sytuacje, które zasługują na biopsje lub leki na wysokie ciśnienie krwi, a także raka jamy ustnej i inne guzy. Higieniści nie mogą postawić diagnozy, ale muszą wiedzieć, w jaki sposób ją postawić, aby otrzymać licencję. A ponieważ studenci City Tech mają 100 procentowy wskaźnik zdawalności egzaminów licencyjnych, ich pacjenci otrzymują najlepszą opiekę.

"Z powodu różnic w opiece zdrowotnej," dodaje, "czasami jesteśmy pierwszym dostawcą usług medycznych, jaki widzą pacjenci. Wielu pacjentów w klinice stomatologicznej City Tech nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, a opłata za wizytę w klinice wynosi tylko 10 dolarów za wszystkie zabiegi z wyjątkiem prześwietleń rentgenowskich, bez względu na to, ile wizyt jest potrzebnych". Wielojęzyczny personel kliniki i studenci często tłumaczą dla pacjentów, których pierwszym językiem nie jest angielski, a studenci zdobywają nieocenione doświadczenie z pełnego kontaktu z pacjentem od ośmiu do 12 godzin tygodniowo.

Dr Cohen-Brown jest również siłą napędową nadchodzącej kampanii "Send a Soldier a Smile". 19 kwietnia, ona i studenci z Studenckiego Amerykańskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej (SADHA) i Klubu Weteranów Studenckich City Tech będą zbierać tysiące szczoteczek do zębów i datków pieniężnych, z których dochód zostanie przeznaczony na wysyłkę szczoteczek do zębów, pasty do zębów, nici dentystycznych i płynów do płukania ust do żołnierzy w Iraku, w tym do batalionów, które mają związek ze społecznością City Tech.

Wieloletni mieszkaniec Scarsdale, Dr. Cohen-Brown została dentystą, ponieważ jej ojciec był jednym z nich "i zawsze wracał do domu z pracy szczęśliwy". Dodatkową działalnością zawodową, która ją wypełnia, jest prowadzenie badań. Niedawno została jedynym dentystą, który kiedykolwiek został wybrany (i jedyną osobą wybraną w tym roku z Nowego Jorku) do udziału w programie finansowanym ze środków federalnych, koncentrującym się na pisaniu grantów współfinansowanym przez Departament Zdrowia i Usług Społecznych USA oraz Hispanic Association of Colleges and Universities.

Uważa ona, że City Tech ma wyjątkowy dostęp do populacji składającej się z niewystarczająco reprezentowanych grup, których problemy zdrowotne wymagają systematycznych badań. "Chciałabym otrzymać dofinansowanie na badania pilotażowe w celu zbadania związków między zespołem metabolicznym, wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i chorobami dziąseł w populacji Latynosów" - mówi. "To studencka szansa badawcza, która umieściłaby City Tech na mapie w sposób, jakiego jeszcze nie było.