Wszystko, co jest cukrem - dobre, złe i brzydkie

image

Słodki, uzależniający i energetyzujący - wszyscy mamy ochotę na cukier w pewnym momencie tygodnia. Ciężko jest unikać cukru w całości, ale oto, które z nich należy wybrać, gdy chcemy się zagłębić na słodki poczęstunek.

Dobre.

Stewie: Chociaż nie jest klasyfikowana jako "prawdziwy" cukier, Stewia jest naturalnym środkiem słodzącym, który pochodzi z liści zielonych roślin Stewii Rebaudiana. Zalety Stewii są obfite; może być nie tylko do 30 razy słodsza od innych cukrów, ale ma również 0 kalorii, nie podnosi poziomu cukru we krwi ani nie odżywia infekcji drożdżakowych. Jednak przetworzona Stewia może zawierać szkodliwe dodatki i substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia zębów - dlatego ważne jest, aby pamiętać o tym, jak przetwarzana jest Twoja Stewia.
Wady: Posmak Stewii potrzebuje trochę czasu, aby ją wykorzystać. Ponadto, nadużywanie Stewii może prowadzić do większego uzależnienia od słodkich smaków.

Kochanie: Miód jest kolejnym naturalnie występującym cukrem zawierającym śladowe ilości kilku witamin i minerałów. Naturalny miód zawiera również właściwości antybakteryjne i antybakteryjne, co ułatwia jego stosowanie jako środka na kaszel i ulgę w bólu gardła. Miód manuka jest kolejnym wysokojakościowym miodem, o którym wiadomo, że ma wiele zalet, takich jak właściwości lecznicze, leczy problemy skórne, pomaga w przypadku próchnicy zębów i zespołu jelita drażliwego. Miód Manuka ma również wiele zalet dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ zapobiega próchnicy zębów, zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej oraz pomaga w usuwaniu płytki nazębnej i zapalenia dziąseł.
Wady: Miód, jak większość cukrów, ma wysoką wartość kaloryczną i jest bogaty w węglowodany.

Złe

Cukier kokosowy: Cukier kokosowy jest ekstrahowany z soku z drzew kokosowych i ma naturalny odcień brązu. Zawiera również śladowe ilości minerałów, takich jak potas, inulina i magnez.
Konsumpcja: Wiadomo, że cukier ten powoduje powstawanie zaawansowanych produktów końcowych glikacji (AGE), które prowadzą do rozkładu kolagenu w skórze. Ponadto, jest on nadal wysokokalorycznym środkiem słodzącym.

Surowy cukier trzcinowy: Surowy cukier trzcinowy (inaczej cukier turbinadowy) jest nierafinowanym cukrem pochodzącym z
Trzcina cukrowa. Często dodaje się ją do innych rodzajów mleka, takich jak migdały, konopie i nerkowce w postaci soku z trzciny cukrowej.
Wady: Trudne do znalezienia, bogate w kalorie i wysokie w węglowodany. Surowy cukier trzcinowy jest również szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ jego wysoka zawartość sacharozy jest łatwo rozkładana przez bakterie w jamie ustnej, odkładając kwaśne odpady, które prowadzą do próchnicy zębów.

Agawa: Agave jest często mylona z naturalnym "zdrowszym" słodzikiem, który ma niższą zawartość kalorii. Jednak oprócz tego, że nie powoduje dużego wzrostu poziomu cukru we krwi, Agawa jest tak samo zła jak każdy inny środek słodzący.
Wady: Cukier ten ma bardzo wysoką zawartość fruktozy, która przy nadmiernym spożyciu może prowadzić do wyczerpania funkcji wątroby, otyłości i innych problemów zdrowotnych.

Brzydkie

Cukier brązowy: Cukier brązowy zabarwia się przez resztki melasy z procesu rafinacji i jest ponownie dodawany do cukru procesowego.

Konsumpcja: Zawiera niewielkie ilości składników odżywczych, których ilość nie jest wystarczająca, aby mogły one przynieść jakiekolwiek korzyści. Ponadto jest to kolejny wysokokaloryczny cukier.

Biały cukier granulowany: Znany również jako cukier stołowy; biały cukier granulowany jest przez wielu najbardziej popularny ze względu na sposób, w jaki łatwo rozpuszcza się i łączy w gorące i zimne napoje.
Wady: Większość chemicznie przetworzonych i rafinowanych cukrów, które są wysoko kaloryczne i nie mają żadnych korzyści dla zdrowia. Ponadto, cukier stołowy jest w 99% czysty jak sacharoza, co prowadzi do negatywnych skutków, takich jak próchnica i próchnica zębów w zdrowiu zębów.

Inne sztuczne substancje słodzące: Chociaż substancje słodzące, takie jak Aspartam i Splenda, nie zawierają cukru i są bezkaloryczne, są to związki czysto chemiczne.
Wady: Sztuczne substancje słodzące, takie jak Aspartam, są również znane jako potencjalne substancje rakotwórcze, które w przypadku ich nadmiernego spożycia wiążą się z białaczką.2 Lepiej więc trzymać się z dala od sztucznych substancji słodzących i napojów gazowanych.

Werdykt

Pod koniec dnia cukier, to cukier. Żaden cukier nie jest wolny od zagrożeń dla zdrowia ani zdrowia jamy ustnej, ale kiedy zastępujesz stosowane rodzaje cukru i spożywasz go z umiarem w ramach zdrowej i zrównoważonej diety i systemu ćwiczeń fizycznych, mogą one być pysznymi dodatkami w żywności. Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy ograniczenie spożycia cukru w diecie w miarę możliwości.